Tom Hanks

Tam Adı: Thomas Jeffrey Hanks

Doğum Tarihi: 9 Temmuz 1956

Doğduğu Yer: Concord / Kaliforniya / ABD

Medeni Durumu: Evli.

Eşlerinin Adı ve Detayları: Samantha Lewes 1978 yılında evlendi. 1987 yılında ayrıldı. Samantha Lewes 2002 yılında hayatını kaybetti. Bu evliliğinden Colin Hanks ve Elizabeth Hanks isimli iki çocuğu vardır. Rita Wilson 1988 yılında evlendi. Günümüzde evliliği devam etmektedir. Bu evliliğinden Chet Hanks ve Truman Theodore Hanks adında iki çocuğu vardır.

Çocukları ve İsimleri: Dört çocuğu vardır. Chet Hanks, Truman Theodore Hanks, Colin Hanks ve Elizabeth Hanks.

Tom Hanks kimdir?: Sinema Oyuncusu ve Yönetmen.

Amerika Birleşik Devleri'nin tartışmasız en iyi aktörlerinden birisi olarak kabul gören Tom Hanks 2 defa OSCAR Ödülü kazanarak başarısını taçlandırmıştır. Üstesinden gelinmesi oldukça zor rollerden alnının akıyla çıkmayı başaran Tom Hanks, dramatik rollerde ki başarısı ile büyük bir fan kitlesi edinmeyi başarmıştır. Forrest Gump ve Philadelphia filmleri ile üst üste iki defa OSCAR kazanmayı başarmıştır.

Babası Amos Mefford Hanks 1991 yılında hayatını kaybetmiştir. Annesi Janet Marilyn Frager ise bir hastanede yönetici olarak çalışmaktadır. Anne ve babası Tom Hanks henüz beş yaşında iken boşanmıştır. Öğrencilik hayatında utangaçlığı ile dikkat çeken Tom, oldukça iyi bir öğrenci olması ile de bilinmektedir. Lise hayatına <b<Skyline Lisesi'nde başladı ve burada okulun tiyatrosunda rol alarak ilk oyunculuk deneyimini yaşamaya başladı. Liseyi bitirdikten sonra Chabot College üniversitesinde tiyatro bölümü okumaya başladı. Bu okulda ikinci senesini bitirdikten sonra Sacramento State Üniversitesi'ne geçiş yaptı. Eğitimine devam ettiği esnada Cleveland'da bir tiyatro festival yöneticisiyle tanıştı ve onun isteği ile festivallerde stajyerlik yapmaya başladı. Üç yıl süren stajyerlik sürecinde set dizaynı ve sahne yönetmenliğini çok iyi bir şekilde öğrendi. Bu süreci tamamladıktan sonra Shakespeare'in Two Gentlemen of Verona isimli oyununda rol aldı ve gözleri kamaştırdı. Bu oyunda aldığı rol ona Cleveland Eleştirmenler Ödülü'nü kazandırdı. Yönetmen Ron Howard bir TV dizisinde Tom Hanks'ı görmüş ve Splash filmi için kendisine yarı rol teklifinde bulunmuştur. Ancak daha sonra fikrini değiştirmiş ve doğrudan Hanks'e başrol teklif etmiştir. İlk başrol oynadığı film olan ''Splash'' gişe de beklenilenin çok üstünde hasılat yapmayı başarmıştır.

1988 yılında çekilen ''Big'' filmi ile adını tüm dünyaya duyurmayı başarmıştır. Bu filmin hemen akabinde 1989 yılında çekilen "Turner and Hooch" filmi ise büyük bir başarısızlık ile sonuçlandı. 1993 yılına kadar çektiği tüm filmlerde başarısız olan Tom Hanks, bu yılda çektiği "Sleepless in Seattle" ve "Philadelphia" filmleri ile adını yeniden tarihe altın harfler ile yazmış olup "Philadelphia" filmi ile OSCAR'da En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazanmıştır. 1994 yılında çekilen "Forrest Gump" filmi ile yine OSCAR Ödülünü En İyi Erkek Oyuncudalında kazanarak üst üste iki yıl bu ödülü kazanan ikinci oyuncu olma ünvanını kazandı. 2000 yılında çekilen ''Cast Away'' filmi ile Altın Küre Ödülü kazanmayı başarmış olup, aynı film ile OSCAR'a aday olmuştur. Amerikan Film Enstitüsü tarafından verilen "Ömür Boyu Başarı Ödülü"nü kazanan en genç oyuncu ünvanı ünlü aktörün elinde bulunuyor.

 1. Atlantik Savaşı – (Greyhound)
  Tüm Bilgiler
  Atlantik Savaşı – (Greyhound) Dram, Fragmanlar 
  Atlantik Savaşı Film Özeti ve Detayları: Amerikan Destroyer Savaş Gemisi olan Greyhound Alman denizaltılardan kaçıp Kuzey Atlantik sularına gitmeye çalışır. Geminin bir numaralı kaptanı olan ’’Ernest Krause’’nin yaşadığı olaylara odaklanıyor.>Greyhound filminde yönetmen koltuğuna Aaron Schneider oturuyor. Filmde başrolleri ise; Ernest Krause karakterini canlandıran Tom Hanks, Charlie Cole karakterini canlandıran Stephen Graham, Elisabeth Shue, Karl Glusman ve Lee Norris paylaşıyor.
  • 2020
  • ABD
  • 3.554
  • 0
  Mahallede Güzel Bir Gün – (A Beautiful Day in the Neighborhood)
  Tüm Bilgiler
  Mahallede Güzel Bir Gün – (A Beautiful Day in the Neighborhood) Biyografi, Dram 
  Mahallede Güzel Bir Gün Film Özeti ve Detayları: ABD’nin çok sevilen ünlü ismi Fred Rogers ve dünyaca ünlü ödüllü gazeteci Tom Junod arasında ki arkadaşlığı konu ediyor. Tamamiyle gerçek olaylardan esinlenilerek beyaz perdeye aktarılan filmde; Alaycı gazeteci Tom Junod, hiç istemediği halde Fred Rogers hakkında bir yazı yazar. Her ikisi de ilerleyen evrede birbirini tanıdıkça Junod’ın hayata olan bakış açısı tamamen değişir.A Beautiful Day in the Neighborhood filminde yönetmen koltuğuna Marielle Heller oturuyor. Filmde başrolleri ise; Fred Rogers karakterini canlandıran Tom Hanks, Tom Junod karakterini canlandıran Matthew Rhys, Jerry Vogel karakterini canlandıran Chris Cooper, Ellen karakterini canlandıran Christine Lahti ve Andrea Vogel karakterini canlandıran Susan Kelechi Watson paylaşıyor.
  • 2019
  • ABD
  • 2.731
  • 0
  Oyuncak Hikayesi 4 – (Toy Story 4)
  Tüm Bilgiler
  Oyuncak Hikayesi 4 – (Toy Story 4) Aile, Animasyon 
  Oyuncak Hikayesi 4 Film Özeti ve Detayları: Geri dönüşüm projesi için kaşıktan yapılmış olan Forky bir oyuncak oluşunu hiç bir şekilde kabul etmemektedir. Bir kere kullanılmak için yapılmış olan Forky, kendisinin oyuncak olmadığı konusunda son derece baskıcı ve ısrarcı davranır. Bonnie'nin odasına ait olmadığını savunan oyuncak Forky, artık dünyada ki amacının ne olduğunu düşünme zamanının geldiğini anlar. Fork, kendini asla diğer oyuncaklar ile aynı görmediği için, bundan sonra ki yaşamını kaşık olarak devam ettirme kararı alır. Ama önce oyuncak olarak üstesinden gelmesi gereken farklı bir görevi olduğunu bilir.Efsanevi Oyuncak Hikayesi serüveni 2019 yılında da devam ediyor. Toy Story 4 filminde yönetmen koltuğuna Josh Cooley oturuyor. Filmde karakter seslendirmelerini ise dünyaca ünlü yıldızlar yapıyor. Seslendirmeleri: Keanu Reeves, Woody karakterini seslendiren Tom Hanks, Forky karakterini seslendiren Tony Hale, Tim Allen ve Patricia Arquette yapmıştır.Filmin gösterim tarihi dağıtımcı şirket olan UIP Türkiye tarafından 21 Haziran 2019 olarak açıklandı.
  • 2019
  • ABD
  • 1.326
  • 0
  Oyuncak Hikayesi 3 – (Toy Story 3)
  Tüm Bilgiler
  Oyuncak Hikayesi 3 – (Toy Story 3) Aile, Animasyon 
  Oyuncak Hikayesi 3 Film Özeti ve Detayları: Macera 11 yıl sonra kaldığı yerden devam ediyor. Muhteşem Oyuncak Hikayesi serüveni 2010 yapımı ile tekrar karşımıza çıktı. Andy artık yetişkinliğe adım atmış, oyuncakları ile eskisi gibi oynamamaktadır. Birde üstüne üniversiteye gideceği duyulduğunda, oyuncaklarını iyiden iyiye endişe kaplamıştır. Baştan beri Woody'i çok seven Andy, onu yanında götürmeye karar verir. Buzz Lightyear ve diğer oyuncaklarını ise bir çöp poşetine koyarak tavan arasına kapatır. Tüm oyuncaklar artık istenmediklerini ve çöpe atılacaklarını düşünmeye başlayıp kaçmaya karar verirler. Ancak Andy'nin niyetini tek bilen kişi Woody, diğer arkadaşlarının onu yanlış anladıklarını, onları çöpe atmayacağını ikna etmek için büyük bir çaba içine girecektir.Toy Story 3 filminde yönetmen koltuğuna Lee Unkrich oturuyor. Karakter seslendirmelerini ise; Kovboy Woody karakterini seslendiren Tom Hanks, Buzz Lightyear karakterini seslendiren Tim Allen, Jessie karakterini seslendiren Joan Cusack, Lotso karakterini seslendiren Ned Beatty, Ken karakterini seslendiren Michael Keaton, Mr. Potato Head karakterini seslendiren Don Rickles, Strinky karakterini seslendiren Kelsey Grammer, Slinky Dog karakterini seslendiren Jim Varney ve Rex karakterini seslendiren Wallace Shawn yapmıştır.Filmin dağıtım şirketi UIP Türkiye gösterim tarihini 2 Temmuz 2010 olarak belirledi.
  • 2010
  • ABD
  • 695
  • 0
  Oyuncak Hikayesi 2 – (Toy Story 2)
  Tüm Bilgiler
  Oyuncak Hikayesi 2 – (Toy Story 2) Aile, Animasyon 
  Oyuncak Hikayesi 2 Film Özeti ve Detayları: Oyuncak Hikayesi serüveni kaldığı yerden 1999 yılında da devam ediyor. Serinin bu ikinci yapımında oyuncakların sahibi Andy, tatil için kovboy kampına gider. Gittiğinde başta en sevdiği oyuncağı olan Kovboy Woody ve diğer oyuncaklarını da evde bırakır. Oyuncaklar için her şey yolunda giderken Al McWhiggin isimli bir koleksiyoncu Andy'nin en sevdiği oyuncak olan Woody'i kaçırır. Amacı Andy'den ciddi para koparmaktır. Buzz Lightyear ve diğer oyuncaklar çok iyi bir plan yaparak Woody'i McWhiggin'ın elinden kurtarmaya karar verir. Ancak Woody'i bulduklarında onun mevcut tercihleri tüm oyuncakları hayal kırıklığına sokacaktır. Toy Story 2 filminde yönetmen koltuğuna John Lasseter, Ash Brannon ve Lee Unkrich üçlüsü oturuyor. Karakter seslendirmelerini ise; Kovboy Woody karakterini seslendiren Tom Hanks, Buzz Lightyear karakterini seslendiren Tim Allen, Jessie karakterini seslendiren Joan Cusack, Mr. Potato Head karakterini seslendiren Don Rickles, Strinky karakterini seslendiren Kelsey Grammer, Slinky Dog karakterini seslendiren Jim Varney ve Rex karakterini seslendiren Wallace Shawn yapmıştır.
  • 1999
  • ABD
  • 719
  • 0
  Oyuncak Hikayesi – (Toy Story)
  Tüm Bilgiler
  Oyuncak Hikayesi – (Toy Story) Animasyon, Fantastik 
  Oyuncak Hikayesi Film Özeti ve Detayları: Andy adında ki küçük bir çocuk hem oyuncak koleksiyonu yapmayı çok sevmekte, hemde koleksiyonunda ki her bir oyuncağa çok fazla değer vermektedir. Ama Andy'nin oyuncakları ile ilgili bilmediği bir gerçek vardır. Oyuncakları Andy yokken canlanır. Kovboy Woody liderliğinde canlanan oyuncakların keyfi Andy'nin yeni aldığı çok güzel bir oyuncak hediyesi ile kaçar. Buzz Lightyear adında ki bu son model güzel oyuncağın gelişi, diğer oyuncaklar arasında ciddi bir ego kavgasına dönüşecektir.Toy Story filminde yönetmen koltuğuna John Lasseter oturuyor. Karakter seslendirmelerini ise; Kovboy Woody karakterini seslendiren Tom Hanks, Buzz Lightyear karakterini seslendiren Tim Allen, Mr. Potato Head karakterini seslendiren Don Rickles, Slinky Dog karakterini seslendiren Jim Varney ve Rex karakterini seslendiren Wallace Shawn yapmıştır.Film Türkiye'de 13 Nisan 1996 tarihinde gösterime girmiştir.
  • 1995
  • ABD
  • 862
  • 0
  Quincy
  Tüm Bilgiler
  Quincy Belgesel, Fragmanlar 
  Quincy Film Özeti ve Detayları: Quincy Jones'un yetmişli yıllarda popüler kültür ve müziğe getirdiği yepyeni bir soluğu anlatan belgesel filminde dünya çapında pek çok isim yer alıyor. Kocaman bir yüreği ve ondan daha çok yaşama arzusu olan bir adamın yaşayacağı efsanevi hayat filmin ana temasını oluşturuyor. Quincy Jones'un bizzat kişisel arşivinden alınmmış videolarla derlenen belgesel filminde benzersiz bir yaşam öyküsüne tanık olacaksınız.Quincy filminde yönetmen koltuğuna Alan Hicks ve Rashida Jones ikilisi oturuyor. Filmde başrolleri ise; Quincy Jones, Rashida Jones, Beyoncé, Lady Gaga, Samuel L. Jackson, Tom Hanks ve Michael Caine gibi dev isimler yer alıyor.
  • 2018
  • ABD
  • 374
  • 0
  12
Tom Hanks Haberleri Tümünü Gör
Dünyanın en iyi aktörülerinden birisi olarak kabul edilen Tom Hanks, kendisinin ve eşi Rita Wilson'ın Corona Virüs testinin pozitif çıktığını açıklaması hayranlarını üzüntüye boğdu.
 •   1.602
 •   0
15 Mayıs 2020 tarihinde ülkemizde gösterime girecek olan Tom Hanks'in başrolünde yer aldığı 2. Dünya Savaşı fimi Greyhound'dan fragman yayınlandı.
 •   1.381
 •   0
Sinema Rehberi: Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sinemaya gitmeden önce izlemeyi düşündüğünüz filmlerin detaylarına, yönetmen, senarist, oyuncu ve teknik ekibiyle ilgili bilgilere, filmlerin fragman videolarına ve fotoğraf galerisine ulaşabilirsiniz.