Tom Cruise

Gerçek Adı: Thomas Cruise Mapother IV

Doğum Tarihi: 3 Temmuz 1962

Tom Cruise Nereli? : Syracuse / New York / ABD

Tom Cruise kimdir? : Sinema Oyuncusu, Yapımcı ve İdari Yapımcı.

Ünlü aktör 3 defa OSCAR Ödüllerine aday gösterilmiş, bunlardan hiç birini kazanma başarısı gösterememiştir. 3 defada Altın Küre Ödülü kazanmayı başarmıştır. 3 evlilik yapan Tom Cruise, ilk evliliğini 1987 yılında kendisi gibi oyuncu olan Mimi Rogers ile yapmıştır. Çift 1990 yılında boşanmıştır. Ünlü oyuncu ikinci evliliğini dünyaca ünlü aktris Nicole Kidman ile yapmıştır. Çiftin evliliği 11 yıl sürmüş olup, 2001 yılında ayrılmışlardır. Bu evliliğinden Isabella Jane, Connor adında iki çocuğu olmuştur. Oyuncu son evliliğini 2006 yılında yine dünyaca ünlü aktrislerden birisi olan Katie Holmes ile yapmıştır. 2012 yılında ayrılan çiftin Suri adında birde çocukları vardır.

1992 yılında New York'da dünyaya gelen Tom Cruise'un annesi Mary Lee öğretmenlik yapmaktadır. Babası ise elektrik mühendisidir. çocukluğunda babasının iş değişiklikleri yüzünden sürekli taşınmak zorunda kalan ünlü aktör bu yüzden on bir farklı okulda eğitim görmüştür. Liseye gidene kadar tek hayali ise rahip olmaktır. Liseye başladıktan sonra oyunculuğa ilgi duyan Tom Cruise, Glen Ridge Lisesinde tiyatro eğitimi almaya başladı. New York'a yerleşen ünlü aktör 1994 yılında pilotluk lisansı aldı. Sinema sektörüne 1979 yılında Endless Love filmi ile giriş yaptı. Risky Bussiness filmi ile ilk defa Altın Küre Ödüllerine aday gösterilmiştir. 1986 yılında efsane haline gelmiş Top Gun filminde başrol oynamıştır. bu filmin ardından The Color of Money ve Rain Man filminde başrol oynayarak kendini tüm dünyaya tanıtmayı başarmıştır. Born on the Fourth of July filmi ile ilk kez OSCAR Ödüllerine aday gösterilmiştir. Bu filmin ardından Far and Away filminde başrol oynamıştır. Jerry Maguire filmi ile En İyi Aktör Dalında ikinci kez OSCAR'a aday gösterilmiştir. Akademiyi kazanamayan ünlü aktör Altın Küre Ödülünü aynı film ve aynı dalda kazanmıştır.

 1. Top Gun 2: Maverick
  Tüm Bilgiler
  Top Gun 2: Maverick Aksiyon, Dram 
  Top Gun: Maverick Film Özeti ve Detayları: 1986 yılında çekilen ve dünya genelinde büyük ilgi gören Tom Cruise'un başrolünü oynadığı Top Gun filminin devam halkası olan yapımda başrolü bir kez daha ünlü aktör oynayacak. İlk filmde ABD Hava Kuvvetleri Teğmeni olarak karşımıza çıkan Pete Mitchell (Tom Cruise), Hava Kuvvetleri'nin en iyi pilotu olabilmek için büyük bir yarışın içine girmişti. Pete bu defa karşımıza pilot eğitmeni olarak çıkıyor.Top Gun 2 filminde yönetmen koltuğuna Joseph Kosinski oturuyor. Filmde başrolleri ise; Pete Mitchell karakterini canlandıran Tom Cruise, Jennifer Connelly, Bradley Bradshaw karakterini canlandıran Miles Teller, Jon Hamm, Ed Harris ve Iceman karakterini canlandıran Val Kilmer paylaşıyor.
  • 2020
  • ABD
  • 4.118
  • 0
  Görevimiz Tehlike 6 – Yansımalar – (Mission: Impossible – Fallout)
  Tüm Bilgiler
  Görevimiz Tehlike 6 – Yansımalar – (Mission: Impossible – Fallout) Aksiyon, Fragmanlar 
  Görevimiz Tehlike efsanesi kaldığı yerden devam ediyor. Serinin 2018 yapımı olan film ülkemizde 27 Temmuz 2018 tarihinde gösterime girdi. Filmin Konusu: Ajan Ethan Hunt ve IMF ekibi Berlin'e gittikleri bir görevde başarısız sonuç almıştır. Bu tüm ekibi oldukça sıkıntılı bir sürecin içine sokacaktır. CIA Ethan ve ekibiyle ters düşmüş, hatta Ethan'ı kara listeye almıştır.  Bir süre sonra dünyayı büyük bir tehlikeye sokacak olan tehdit unsuru oluşur. Tabi bu görevin üstesinden gelinmesi bir hayli zordur. Bunun için Ethan ve arkadaşlarına müthiş bir fırsat doğar.
  • 2018
  • ABD
  • 2.914
  • 1
Tom Cruise Haberleri Tümünü Gör
Lee Child'in dünya çapında ki roman serisi olan Jack Reacher dizisinin yeni çalışmalarına başlandı. Ancak bu defa karakter ile özdeşleşen Tom Cruise rol almayacak.
 •   281
 •   0
Emily Blunt, Tom Cruise ile başrollerini paylaştığı Edge of Tomorrow'un devam filmiyle ilgili takipçilerini heyecanlandıran açıklamalarda bulundu.
 •   1.022
 •   0
Sinema Rehberi: Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sinemaya gitmeden önce izlemeyi düşündüğünüz filmlerin detaylarına, yönetmen, senarist, oyuncu ve teknik ekibiyle ilgili bilgilere, filmlerin fragman videolarına ve fotoğraf galerisine ulaşabilirsiniz.