Türkiye’yi 2020 OSCAR Ödülleri’nde “Bağlılık Aslı” Filmi Temsil Edecek!

Türkiye’yi 2020 OSCAR Ödülleri’nde “Bağlılık Aslı” Filmi Temsil Edecek!

  26 Ağustos 2019

  867 Okunma

Merakla beklenen 92. Akademi Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi Film Kategorisinde Türkiye'yi "Bağlılık Aslı" Filmi temsil edecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Genel Müdürlüğü ve Sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 13 kişilik seçici kurul, “Yabancı Dilde En İyi Film Dalı”nda Semih Kaplanoğlu imzalı “Bağlılık Aslı” filmini seçti. Şubat 2020 yılında düzenlenecek olan Akademi Ödülleri’nde OSCAR Ödülünü kazanmak için Türkiye’yi temsil edecek toplam 11 film başvuru yaptı. Semih Kaplanoğlu‘nun yönetmenliğini üstlendiği “Bağlılık Aslı” filmi 10 rakibini geride bırakarak OSCAR’da yarışmaya hak kazandı.

Senaryosunu ve yönetmenliğini Semih Kaplanoğlu‘nun üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda; Almina Avcı, Ece Yüksel, Jale Arıkan, Kübra Kip, Merve Şeyma Zengin, Osman Alkaş ve Umut Kurt gibi isimler rol alıyor.

Bağlılık Aslı Filminin Konusu: Çiçeği burnunda anne olan Aslı, çocuğunu doğurduktan sonra yeniden işine dönmek için gün sayar. Bebeğini teslim edeceği bakıcı arayışına giren Aslı, kendisi gibi yeni anne olan Gülnihal adında ki kadınla anlaşır. Gülnihal, Aslı’nın bebeğine bakabilmesi için onun hayatına girmesi, Aslı’nın yüzleşmek istemediği gerçeklerle yüzleşmesine sebep olur.

Yumurta, Süt ve Bal filmlerinden sonra ki son filmi Buğday ile tanınan Semih Kaplanoğlu, 92. Akademi Ödülleri’nde Türkiye’yi temsil etmesi istenen isim oldu.

Semih Kaptanoğlu daha önce “Bal” filmi ile Berlin Film Festivali’nde “Altın Ayı” ödülünü kazanmıştı. Ünlü yönetmen Cannes Film Festivali’ne Cinéfoundation ve kısa filmler dalında juri olarak yer almıştır. Son filmi “Buğday”da 2013 yılında Tokyo Film Festivali’nde büyük ödülü kazanmayı başarmıştı. Tokyo Film Festivali’nde 2013 yılında jüri başkanı olan dünyaca ünlü aktör Tommy Lee Jones, Buğday filminin büyük ödülü kazanmasında ki kararın oy birliği ile verildiğini belirterek “Filmin miti ve gerçekliği sunuş biçiminden çok etkilendik” şeklinde açıklama yapmıştı.

Yorum Alanı
Sinema Rehberi: Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sinemaya gitmeden önce izlemeyi düşündüğünüz filmlerin detaylarına, yönetmen, senarist, oyuncu ve teknik ekibiyle ilgili bilgilere, filmlerin fragman videolarına ve fotoğraf galerisine ulaşabilirsiniz.