The Platform’un Yönetmeni Filmin Sonuyla İlgili Konuştu

The Platform’un Yönetmeni Filmin Sonuyla İlgili Konuştu

  30 Mart 2020

  1.019 Okunma

Dünya prömiyerini 44. Toronto Film Festivali'nde yapan The Platform, geçtiğimiz günlerde Netflix'te yayınlandı ve adından söz ettirmeyi başardı. İspanyol yönetmen Galder Gaztelu-Urrutia, Kapitalizm, gelir adaletsizliği konularını işleyen filmin sonuyla ilgili en az film kadar dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

– Yazının bu bölümü spoiler içerebilir –

Her hücrede iki mahkumun kaldığı bir hapishanede geçen filmde, bu platform her gün yiyeceklerle dolu bir şekilde üst kattan aşağıya doğru gönderilmektedir. Üst kattaki mahkumlar yiyecekleri hunharca yerken, alt kattakiler açlıkla mücadele etmektedir.

Goreng ve Baharat, bu düzeni değiştirmek için en alt kata iner ve en üst kattakilere mesaj göndermeye çalışır. 333. kata inen ikili, filmin sonunda burada buldukları küçük bir kız çocuğunu platformla birlikte yukarı gönderir.

Collider’a röportaj veren Galder Gaztelu Urrutia, filmin sonuyla ilgili “filmin sonunda gerçekleşenlerin ardından ne olduğu, mesajın ulaşıp ulaşmadığı” sorusuna verdiği yanıtta şu ifadeleri kullandı:

“Bu topluma sormanız gereken bir şey. Bu hepimize bağlı veya gezegene ayak basan en sefil tür olarak kalmak isteyip istemediğimize.”

Yönetimin amacının ne olduğuna yönelik soruya ise “Bu küçük bir sorun. Önemli olan hepimizin sahip olduklarımızla ne yaptığı. Bu bulunduğumuz seviyede gerçekleşir. Tabi ki adaletsizliği protesto etmeli ve bildirmeliyiz. Ama.. Kendimizi korumaya devam edecek miyiz? Daha önce de söylediğim gibi, bu sosyal bir özeleştiri. Kimseye ne yapması gerektiğini söylemeye yetkim yok. Film yalnızca açığa çıkarmayı amaçlıyor, telkin veya ders için değil. Ve elbette, yapmaları gerekeni yapan birçok kişi var, ama çoğumuz günü mazeret aramakla geçirdik..” dedi.

Yorum Alanı
Sinema Rehberi: Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sinemaya gitmeden önce izlemeyi düşündüğünüz filmlerin detaylarına, yönetmen, senarist, oyuncu ve teknik ekibiyle ilgili bilgilere, filmlerin fragman videolarına ve fotoğraf galerisine ulaşabilirsiniz.