Son 10 Yılın Altın Küre Kazananları

Son 10 Yılın Altın Küre Kazananları

  26 Ocak 2019

  167 Okunma

Son 10 yılda altın küreyi kazanan filmleri listeledik.

Altın Küre ödülleri her zaman Oscar ödüllerinin habercisi olarak görülmektedir. Altın Küre bu yol 76’ncı kez sahiplerine ulaştı. Biz de listemizde sizlere son 10 yıl içerisinde Altın Küre kazanmış olan 10 filmi hazırladık.

1-Uğur Böceği – 2017

Altın Küre ödüllerinin 75’ncisinde Müzikal/Komedi alanında En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Film ödüllerini almış olan bir Lady Bird filmidir. Filmde liseli olan bir genç kızın büyüme evresindeki sancılarına, sosyal yaşamında karşısına çıkan sorunlara ve üniversite tercihlerine değinmektedir.

2-Aşıklar Şehri – 2016

La La Land 74’ncü Altın Küre Ödülleri’ne adeta damga vurmuştu. Film Müzikal / Komedi alanında En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Yönetmen, En İyi Şarkı ve En İyi Özgün Müzik ödüllerini aldı. Filmde oyunculuk hayali kuran Mia ve klasik caza hayatını adamış olan Sebastian’ın ilişkileri anlatılırken hayallerine ulaşmak için yaptıkları da konu edilmektedir.

3-Dirilis – 2015

2015 Altın Küre Ödülleri’nde Drama alanında en iyi film ödülünü alan Diriliş bunun yanı sıra En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine de layık görüldü. Filmde ölümcül bir şekilde yaralanmış olan bir avcıyla beraber onun oğlunun ölüme terk edilmesi ve ikilinin vermiş olduğu intikam mücadelesi anlatılmaktadır. Filmin farklı maceraler ile karşımıza çıktığını görüyoruz.

4-Çocukluk – 2014

Çocukluk filmi 72’nci Altın Küre Ödülleri sırasında Drama alanında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini almayı başardı. Filmin çekimlerinin 12 yıl sürdüğünü ve adeta bir başyapıt niteliği taşıdığını söyleyebiliriz. Filmde Manson isimli bir çocuğun ilkokuldan başlayarak üniversiteye gidene kadar olan sürecine tanıklık ediyoruz. Filmde bütün deneyimleri ve büyüme anlarına görebiliyoruz.

5-Düzenbaz – 2013

Düzenbaz filmi Müzikal / Komedi alanlarında 71. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Film, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerini aldı. Filmde iki tane dolandırıcının FBI ajanı tarafından yakalandıktan sonra onun için çalışmaları anlatılmaktadır. Filmde New York’un sahip olduğu tehlikeli atmosferi en net şekilde görebilme imkanına sahip olursunuz. Aynı zamanda gerçek bir operasyonun da hikayesini izleyeceksiniz.

6-Sefiller – 2012

Müzikal Komedi alanında En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Film, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu gibi ödüller ise Sefiller filmine gitti. Film Viktor Hugo’nun efsaneleşmiş romanı olan Sefiller romanından kurgulanmış bir müzikaldir. Jean Valjean’in hapishaneden şartlı tahliyesi çıkar. Bu sırada ise müfettiş Javert’ten uzak durmaya çalışacaktır. Filmden müfettişten uzak durmaya çalışırken bir yandan da kendisine yeni bir hayat kurmasına tanık oluyoruz. Bu film sayesinde izleyiciler muhteşem bir müzikalin keyfine varıyor.

7-Artist – 2011

Artist filmi 69’ncusu yapılan Altın Küre Ödülleri’nde Müzikal / Komedi alanında En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Film ve En İyi Müzik ödüllerini aldı. Filmde 1927 yılında Hollywood filmlerinde ses kullanılmaya başlamasıyla beraber kariyeri tamamen dibe vuran aktörü anlatmaktadır. Bu aktörü Jean Gujardin’in oldukça başarılı bir şekilde canlandırdığını görebiliyoruz. Dujardin bu canlandırmasıyla beraber 2011 yılında Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almaya da hak kazandı.

8-Sosyal Ağ – 2010

68. Altın Küre Ödülleri’nde ise bir Drama filmi olan Sosyal Ağ ön plana çıktı. Film En İyi Yönetmen, En İyi Film, En İyi Müzik, En İyi Senaryo ödüllerinin sahibi oldu. Filmde ünlü sosyal ağ Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg’in hayatı ve Facebook’u kurmuş olduğu süreç anlatılmaktadır. Filmde Justin Timberlake ile Jessie Eisenberg’in performanslarını da en iyi şekilde görebiliyoruz.

9-Avatar – 2009

2009 yılında 67’ncisi düzenlenmiş olan Altın Küre Ödülleri’nde drama dalında En İyi Yönetmen ve En İyi Film ödüllerini almaya hak kazanan film ise Avatar filmi oldu. Jake Sully, yarı felçli olan bir savaş gazisidir. Sully’nin kendilerine özgü olan bir dili ve kültürü bulunan Na’vi halkına gönderilmesinden sonrasında gelişmekte olan olaylar anlatılmaktadır. Filmin çekim evresi 4 yıl sürmüştür. Sinema tarihine çığır açan bir film olduğunu söyleyebiliriz.

10-Milyoner – 2008

2008 yılında Altın Küre Ödülleri’nde Drama kategorisinde En İyi Yönetmen, En İyi Film, En İyi Müzik ve En İyi Senaryo ödülleri ise Milyoner filmine gitti. Filmde henüz 18 yaşında yetim kalmış olan Jamal’in Hindistan’da katıldığı bir bilgi yarışmasında 20 milyon Ruple olan soruya kadar gelmesi ve bir eğitimi bulunmadığı için hile yaptığının düşünülmesi konu edilmektedir. Film dram dolu bir filmken aynı zamanda romantik filmler arasında da yer almaktadır.

Yorum Alanı
Sinema Rehberi, Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sinemaya gitmeden önce izlemeyi düşündüğünüz filmlerin detaylarına, yönetmen, senarist, oyuncu ve teknik ekibiyle ilgili bilgilere, filmlerin fragman videolarına ve fotoğraf galerisine ulaşabilirsiniz.