RTÜK, Netflix’in Minnoşlar Filmini Yayından Kaldırmasını İstiyor

RTÜK, Netflix’in Minnoşlar Filmini Yayından Kaldırmasını İstiyor

  3 Eylül 2020

  9 Okunma

RTÜK, Netflix'in 9 Eylül'de yayınlayacağı ve dünya genelinde tepki gören Cuties filmiyle ilgili kararında, programın yayın seçkisinden kaldırılması gerektiğine hükmetti.

Popüler dijital yayın platformu Netflix, geçtiğimiz günlerde Fransa yapımı Cuties filmi için yayınladığı uygunsuz poster ve resmi özet nedeniyle dünya genelinde tepki görmüş, sosyal medyada başlatılan kampanyanın ardından özür açıklaması yapmıştı. Bunun ardından filmin çocukları cinselleştiren posteri kaldırılmıştı. RTÜK, söz konusu filmle ilgili görüşmek için toplandı.

Netflix için hazırladığı raporu tamamlayan RTÜK, söz konusu filmin çocuk istismarı davranış örüntülerini ortaya çıkarabileceği gerekçesiyle Netflix katalogundan kaldırılması gerektiğini uygun gördü.

RTÜK tarafından yapılan yazılı açıklamada “RTÜK, müzakereler sonucunda bahse konu yapımla Netflix’in, 6112 sayılı Kanun’un 8’inci maddesinin 1’inci fıkrasının (ğ) bendinde yer alan ‘yayın hizmetleri çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez’ hükmünü ihlal ettiği ve bu sebeple yayıncı kuruluşun söz konusu programı kataloğundan çıkarması gerektiğine oy birliğiyle karar verildi.” ifadeleri yer aldı.

Netflix, Türkiye’de “Minnoşlar” ismi ile yayınlayacağı Cuties filminin özetinde “dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuma” ifadesini kullanmış, Twitter’da #NetflixPedofilia ismiyle açılan etikette dünya genelinde büyük tepki toplamıştı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, filmle ilgili RTÜK’e başvuru yapıldığını belirtmişti.

Yorum Alanı
Sinema Rehberi: Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sinemaya gitmeden önce izlemeyi düşündüğünüz filmlerin detaylarına, yönetmen, senarist, oyuncu ve teknik ekibiyle ilgili bilgilere, filmlerin fragman videolarına ve fotoğraf galerisine ulaşabilirsiniz.