Norveç Terör Saldırısı Dizi Oluyor

Norveç Terör Saldırısı Dizi Oluyor

  1 Şubat 2019

  192 Okunma

22 Temmuz 2011'de Norveç'te yaşanan terör saldırısı dizi haline getirilecek.

22 July, 2011 yılında Norveç’te yaşanmış olan kanlı terör saldırısının tarihidir. Daha öncede 22 July adında filmi yapılan saldırının şimdi ise dizisi yapılacak.

2011 Norveç terör saldırıları sırasında büyük bir bölümü gençler olmak üzere toplamda 77 kişi hayatını kaybetti. Bu saldırılar ise karşımıza 22 July isimli dizi ile çıkacak. Bir Norveç kanalı olan NRK tarafından hayata geçirilecek olan dizinin ilk görüntüleri ise geçtiğimiz günlerde yapılmış olan Goteburg Film Festivali’nde yayımlanmıştı. Dizi toplam altı bölümden oluşacak. Norveç tarihinin en kanlı günleri arasında yer alan 22 Temmuz tarihinde Norveç’in Utaya adasında yaşanmış olan vahşet anlatılmaktadır. Dizide sıradan insanların bu terör saldırısına nasıl tepki vermekte olduğu anlatılmaktadır.

22 Temmuz filmi sahneye Pal Sletaune ve Sara Johnsen tarafından taşınacak. Yürütücü yapımcı kadrosuna baktığımız zaman ise karşımıza Ivar John ve Dave Clarke isimleri çıkıyor. Norveç’te yapılmış olan saldırısı sadece Norveç içerisinde değil aynı zamanda bütün dünyada yankı uyandırmıştır. Bu saldırılar geçtiğimiz yılda iki tane farklı filme konu olmuştur. İlk film Berlin Film Festivali’nde gösterildi. Diğer film ise Netflix platformunda Paul Greengrass imzasıyla sunulmaktadır.

22 Temmuz günü Oslo’da bir hükümet binasının önüne park edilmiş olan bomba yüklü bir aracın patlamasıyla başlamıştı. Sağcı bir terörist olan Anders Behring Breivik sekiz kişinin ölmesine sebep olmuştur. Terörist bu saldırılar sonrasında Utoya’ya gitmiştir.

Yorum Alanı
Sinema Rehberi, Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sinemaya gitmeden önce izlemeyi düşündüğünüz filmlerin detaylarına, yönetmen, senarist, oyuncu ve teknik ekibiyle ilgili bilgilere, filmlerin fragman videolarına ve fotoğraf galerisine ulaşabilirsiniz.