Netflix’in Üzerinde Çalıştığı Yeni Özellik Sinemacıların Tepkisini Çekti

Netflix’in Üzerinde Çalıştığı Yeni Özellik Sinemacıların Tepkisini Çekti

  30 Ekim 2019

  766 Okunma

Netflix, kullanıcıların dizi ve filmleri %50 ila %150 arasında hızlandırabilmesine olanak tanıyan bir özellik üzerinde çalıştığını duyurdu. Yönetmenler, bu özelliğin filmlerin sunum şeklini yok ettiğini söyleyerek tepki gösterdi.

Farklı özellikler üzerinde çalışan çevrimiçi yayın platformu Netflix, geçtiğimiz günlerde kullanıcıların dizi ve filmleri farklı hızlarda izleyebilmelerini sağlayacak bir özellik üzerinde çalışmaya başladı. Netflix’in Android üzerinde test etmeye başladığı özellik tepkile neden oldu. Kullanıcıların yapımları yüzde 50 ya da 1.5 katı izlemesine olanak tanıyan özellik sinemacılar tarafından tepkiyle karşılandı.

Judd Apatow, Brad Bird, Peyton Reed gibi isimler, test edilmeye başlanan özellik nedeniyle Netflix’e tepki gösterdiler. Judd Apatow, Twitter hesabından konuyla alakalı yaptığı paylaşımında “Dağıtıcılar içeriğin sunulma biçimini değiştiremezler. Bunu yapmak güven kırıcıdır ve bunu sağlayan insanlar tarafından tolere edilmez. Umursamayan insanlar bunu umursamadıklarını sözleşmelerine de yazsınlar. Neredeyse hepsi umursar.”

Ant-Man filmlerinin yönetmeni Peyton Reed’de bu fikrin berbat olduğunu tüm yönetmenlerin buna karşı çıkacağını ifade etti.

Ratatouille, Mission: Impossible – Ghost Protocol gibi başarılı filmlerin yönetmenliğini yapan Brad Bird’de bu özelliğin sinema deneyimini yok etme yönünde bir adım olduğuna dikkat çekti: “Müthiş kötü bir fikir ve hâlihazırda kanayan sinema deneyimine bir darbe daha. Neden bir yandan sinemacıların vizyonunu destekleyip finanse ederken bir yandan da o filmlerin sunulma şeklini yok etmeye çalışıyorsunuz?”

Konuya ilişkin açıklama yayınlayan Netflix, kullanıcı deneyimini geliştirmek adına yeni özellikler denediklerini ve üzerinde çalıştıkları özelliğin kalıcı olmayabileceğini belirtti.

Yorum Alanı
Sinema Rehberi: Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sinemaya gitmeden önce izlemeyi düşündüğünüz filmlerin detaylarına, yönetmen, senarist, oyuncu ve teknik ekibiyle ilgili bilgilere, filmlerin fragman videolarına ve fotoğraf galerisine ulaşabilirsiniz.