Netflix, Salgın Nedeniyle Yayın Kalitesini Düşürme Kararı Aldı

Netflix, Salgın Nedeniyle Yayın Kalitesini Düşürme Kararı Aldı

  22 Mart 2020

  1.221 Okunma

Netflix, Corona virüs salgını döneminde eve kapanmalar nedeniyle yaşanan yoğunluk sonucunda Avrupa'da yayın kalitesini düşürme kararı aldı.

Çin’de ortaya çıkarak kısa süre içerisinde dünyayı etkisi altına alan Corona virüs salgını, birçok kişinin eve kapanmasına neden oldu. Dünya genelinde yaşanan izolasyon dönemi, kullanıcıların dijital yayın platformlarında daha yoğun bir şekilde vakit geçirmesine neden oldu. Bu durumdan etkilenen dijital yayın devi Netflix, Avrupa’da yayın kalitesini düşürme kararı aldı.

İnternet ağlarına fazla yüklenilmesi ve ağ trafiğinin artması nedeniyle Avrupa Birliği Netflix’e çağrıda bulunmuştu. Platform, hem yayın kalitesini hem indirme hızını Avrupa’da yüzde 25 oranında düşürme kararı aldı. Şimdilik 1 ay sürmesi beklenen karar, sürece bağlı olarak uzayabilir.

Konuyla ilgili açıklama yapan bir Netflix sözcüsü, “Corona virüsün ortaya çıkardığı zorluklar nedeniyle 30 gün boyunca Avrupa’daki tüm akışlarımızda bit oranlarını azaltmaya karar verdi. Bu kararın Avrupa ağlarındaki Netflix trafiğini yüzde 25 oranında azaltacağını ve üyelerimize kaliteli bir hizmet sunacağını tahmin ediyoruz. Kullanıcılarımıza yüksek kalitede hizmet sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Avrupa Birliği delegesi Thierry Breton, Netflix CEO’su Reed Hastings ile görüşmesinde Corona virüs krizi döneminde internet trafiğini azaltmak için Netflix’in yayın kalitesini düşürmesi yönünde çağrıda bulunmuştu.

Yorum Alanı
Sinema Rehberi: Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sinemaya gitmeden önce izlemeyi düşündüğünüz filmlerin detaylarına, yönetmen, senarist, oyuncu ve teknik ekibiyle ilgili bilgilere, filmlerin fragman videolarına ve fotoğraf galerisine ulaşabilirsiniz.