Netflix, Tartışma Yaratan “Cuties” Filmini Kütüphanesinden Kaldırdı!

Netflix, Tartışma Yaratan “Cuties” Filmini Kütüphanesinden Kaldırdı!

  8 Eylül 2020

  8 Okunma

Dijital yayın platformu Netflix, geçtiğimiz günlerde tartışmalara neden olan ve 9 Eylül'de yayınlanması planlanan Cuties (Minnoşlar) filmini RTÜK uyarısı üzerine kütüphanesinden kaldırdı.

Dünyanın en popüler yayın platformu Netflix, Fransız yapımı Cuties (Minnoşlar) filmi nedeniyle geçtiğimiz günlerde yoğun tepki ve eleştirilere maruz kaldı. Platform, filmin poster ve özetinin çocukları cinselleştirmesi nedeniyle dünya genelinde büyük tartışma yarattı. 11 yaşındaki Amy isimli bir çocuğun ve arkadaşlarının dansçı olmak için gelenekleriyle mücadele etmesini konu alan filmle ilgili gelen tepkiler RTÜK’ün dikkatini çekti.

9 Eylül tarihinde yayınlanacak olan filmde ilgili görüşen RTÜK, ” Netflix, ‘Yayın hizmetleri çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez’ hükmünü ihlal ettiği ve bu sebeple yayıncı kuruluşun söz konusu programı kataloğundan çıkarması gerektiğine oy birliğiyle karar verildi.” açıklamasını yapmıştı.

Netflix, filmin afiş ve özetini değiştirse de RTÜK’ün devreye girmesi sonucunda filmin platform kütüphanesinden kaldırılması istendi. Filmi katalogundan kaldıran yayın devi, açıklamasında “RTÜK’ün Cuties/Minnoşlar filmine yönelik taleplerini değerlendirdiğimiz bu süreçte, filmin Türkiye’deki yayın tarihini erteleme kararı aldık. Saygılarımızla.” ifadelerini kullandı.

9 Eylül tarihinde tüm dünyada yayınlanacak olan Cuties, Türkiye’de şimdilik gösterilmeyecek.

Yorum Alanı
Sinema Rehberi: Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sinemaya gitmeden önce izlemeyi düşündüğünüz filmlerin detaylarına, yönetmen, senarist, oyuncu ve teknik ekibiyle ilgili bilgilere, filmlerin fragman videolarına ve fotoğraf galerisine ulaşabilirsiniz.