James Bond Aktörü Sean Connery 90 Yaşında Hayatını Kaybetti

James Bond Aktörü Sean Connery 90 Yaşında Hayatını Kaybetti

  31 Ekim 2020

  28 Okunma

İlk James Bond olarak tarihe geçen İskoç doğumlu aktr Sean Connery, 90 yaşında hayatını kaybetti.

James Bond olarak ün kazanan ve serinin en popüler ve kalıcı uluslararası yıldızlarından biri haline gelen İskoç doğumlu aktör Sean Connery 90 yaşında hayatını kaybetti. Oğlu Jason Connery, BBC’ye babasının uzun bir hastalıktan sonra Bahamalar’da huzur içinde öldüğünü söyledi.

Güçlü fiziği ve bol karizması ile ünlü olan Connery, James Bond’u filmde canlandıran ilk aktördü ve Dr No’dan Never Say Never Again’e kadar serideki yedi filmde rol aldı. Brian De Palma’nın The Untouchables filmindeki rolüyle de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülü ve iki BAFTA ödülü kazandı. Uzun zamandır ikonik casusu canlandıran en iyi oyunculardan biri olarak kabul edilen Connery, 2000 yılında Kraliçe II. Elizabeth tarafından şövalye ilan edildi.

Ağustos’ta 90. doğum gününü kutlayan aktörün bir süredir hasta olduğu düşünülüyordu. Connery, geçtiğimiz günlerde İngiltere’deki bir Radio Times anketinde en iyi James Bond oyuncusu seçildi. 14 binden fazla oy kullanılan ankette Connery oyların yüzde 56’sını aldı.

1930’da Edinburgh’da doğan Connery, üç yıl sonra tıbbi gerekçelerle terhis edilmeden önce 16 yaşında Kraliyet Donanması’na katıldı. Vücut geliştirmeden önce cankurtaran, kamyon şoförü ve bir ressam modeli olmak da dahil olmak üzere birçok işte çalıştı ve 1950’lerin başında bir Mr. Universe yarışmasında üçüncü oldu. Edinburgh’da King’s Theater’da küçük tiyatro rollerini ve ekstra işleri üstlenen Connery, 1957 yapımı Requiem for a Heavyweight’te ilk kez bir yapımda başrolde yer aldı. Action of the Tiger filminde ve ardından Another Time,Another Place adlı melodramda görünerek daha fazla filmde rol almaya başlayan aktör, 1959 Disney fantastik filmi Darby O’Gill And The Little People’da oynadı. Connery’nin kariyerini belirleyen an, 1960’ların başında James Bond rolünü aldığı zaman geldi.

Beyazperde’de Bond’a hayat veren ilk oyuncu olan Connery, kariyerinin dönüş noktası olan rol James Bond olsa da, kariyeri boyunca akıllarda yer eden birçok performansa da imza attı. Aktör son olarak Stephen Norrington’un 2003 yapımı The League of Extraordinary Gentleman’de rol almıştı.

Yorum Alanı
Sinema Rehberi: Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sinemaya gitmeden önce izlemeyi düşündüğünüz filmlerin detaylarına, yönetmen, senarist, oyuncu ve teknik ekibiyle ilgili bilgilere, filmlerin fragman videolarına ve fotoğraf galerisine ulaşabilirsiniz.