Imax CEO’su Richard Gelfond, Tenet’ın Gişe Rakamlarıyla İlgili Konuştu

Imax CEO’su Richard Gelfond, Tenet’ın Gişe Rakamlarıyla İlgili Konuştu

  17 Eylül 2020

  4 Okunma

Imax Ceo'su Richard Gelfond, koronavirüs salgını sonrası normalleşme sürecinde vizyona giren Tenet filminin gişe sonuçlarını değerlendirdi.

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs pandemisi nedeniyle Mart ayından itibaren sinema salonları kapatılmıştı. Coronavirüs sonrası dönemde vizyona giren ilk büyük film olan Tenet, dünya çapında yaklaşık 200 milyon dolar hasılat elde edebildi. Diğer stüdyolar ise durum karşısında diğer büyük filmleri yılın ilerleyen dönemlerine ya da 2021’e erteleme kararı almaya başladı.

Sinema salonları Tenet ve The New Mutants’tan yana büyük bir beklenti içindeydi. Tenet’ın dünya çapında iyi sayılabilecek bir gişe elde etmesine rağmen yurtiçinde ikinci haftasında yalnızca 6.7 milyon dolar kazanabildi. Ne yazık ki bu durumun ardından, Wonder Woman 1984, Candyman, The King’s Man ve Greenland gibi diğer büyük filmler de ertelendi. Imax’in CEO’su Richard Gelfond, Tenet’ın gişe sonuçlarıyla ilgili konuştu.

Gelfond, şu sözleri sarf etti: “İnsanlar kendilerini güvende hisettikleri yerlerde sinemaya gidiyorlar. Tenet’ta da durum böyle. Çin gibi yerlerde uluslararası sonuçlar gerçekten çok iyi. ABD’de rakamlar öyle olmadı. Tenet, güvenli olan ve kapasitenin olduğu yerde son derece iyi iş çıkardı. ABD daha zayıf bir sonuç aldı ve bu tahmin edilebilirdi çünkü sinema salonları henüz yeniden açılıyordu. ABD’de yeterince farkındalık yoktu, bu yüzden (Tenet) daha yavaş açıldı ve umarım ki ileri doğru gidecektir. ”

Ayrıca Çin’de yerel dilde yayınlanan The Eight Hundred filminin sinemalardaki kapasite sınırına rağmen açılış haftasında 115 milyon dolar gişe hasılatı kazandı. Gelfond, Çin’deki bu toparlanma durumunun dünyanın geri kalanına örnek olacağını düşündüğünü belirtti.

Yorum Alanı
Sinema Rehberi: Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sinemaya gitmeden önce izlemeyi düşündüğünüz filmlerin detaylarına, yönetmen, senarist, oyuncu ve teknik ekibiyle ilgili bilgilere, filmlerin fragman videolarına ve fotoğraf galerisine ulaşabilirsiniz.