Her İnsanın En Az Bir Kere İzlemesi Gereken Efsane Filmler

Her İnsanın En Az Bir Kere İzlemesi Gereken Efsane Filmler

  18 Ocak 2019

  307 Okunma

Her insanın ömründe en az bir kere izlemesi gereken izleyenler tarafından efsane olarak görülen filmleri derledik.

Bazı filmler yıllar geçse bile izlendiğinde büyük bir zevk verebilme özelliğine sahiptir. Film arayışında olduğunuz zaman tekrar tekrar bu filmleri izleyebilirsiniz. Listemizde sizlere mutlaka izlemeniz gereken efsane filmler hakkında bilgi vereceğiz. Bu başyapıtları mutlaka izlemeniz gerekir.

1-Hayat Güzeldir

Film ilk olarak II. Dünya Savaşı’ndan birkaç sene öncesini anlatarak başlamaktadır. Filmin başkahramanı ise hayat dolu bir karakter Guido karakterimizdir. Guido çok güzel bir öğretmen olan Dora’ya aşık olur. İkili bütün engellere rağmen evlenmeyi başarmaktadır. Çift evlendikten sonra bir çocuk sahibi olur. İkilinin hayatındaki bütün sorunların ortadan kalkmasıyla beraber bu seferde savaş patlak verecektir. Savaşta Guido ve ailesi Yahudi olduklarından dolayı toplama kampına götürülürler. Guido oğluna savaşı anlattığı sırada bunun bir oyun olduğunu söyler. Oyunun sonunda başarıyla tamamlamalarıyla beraber tank kazanacaklarını belirtir. Filmde savaşın yıkıcı etkisi en iyi şekilde anlatılmaktadır.

2-Piyanist

Filmde İkinci Dünya Savaşı’nda yaşanan gerçek bir olay anlatılmaktadır. Polonyalı ünlü bir piyanist olan Wladly Szpilman’ın hayatından anılar anlatılmaktadır. Polonya Nazi işgali altındadır ve yaşam çok zor bir hale gelmiştir. Ünlü piyanist bir şekilde esir kampına götürülmekten kurtulmaktadır. Piyanist Varşova’nın kenar mahallelerinden birisinde hayatta kalabilmek için mücadele vermeye çalışmaktadır. Piyanist her ne kadar varoşta kıtlığa ve aşağılanmaya maruz kalıyor olsa da çok kahraman bir şekilde mücadelesini vermeye çalışacaktır.

3-12 Kızgın Adam

Latin Amerikalı olan genç bir adam, babasını öldürme suçundan dolayı cinayetle suçlanmaktadır. Sanığın kaybettiğini düşündüğü bir bıçak öldürülen kişinin öldürüldüğü odada bulunmaktadır. Genç bu noktada mahkemede zayıf bir savunma sunmaktadır. Sanık savunmasını çok iyi yapması gerekir. Yoksa mahkum idama mahkum edilecektir. Jüri oylaması sırasında 12 jüriden sadece 8 numaralı olan jüri suçsuz yönünde oylamasını verir.

4-Esaretin Bedeli

Andy Dufresne genç ve aynı zamanda başarılı olan bir bankacıdır. Fakat karısıyla beraber karısının sevgilisini öldürme suçundan dolayı yargılanmaktadır. Bu yüzden ömür boyu hapis cezası ile karşı karşıya kalır. Gönderilmiş olduğu Shawsank Hapishanesi’nde ise tecavüz, işkence, dayak gibi bütün kötü durumlar yaşanmaktadır. Fakat Andy her şeye rağmen hayata bağlı kalmayı ve iyimser olmayı başarmaktadır. Yaşanmakta olan bu tutum etrafındaki kişileri de etkilemeye başlar. Andy bütün mahkumlara parmaklıkların ardında özgür bir yaşamın olduğunu anlatır.

5-Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol

Nelson Mandela, Güney Afrika’da adeta efsane haline gelmiş olan bir özgürlük savunucusudur. Filmde ise Nelson Mandela’nın hayatı kronolojik bir şekilde anlatılmaktadır. İlk başta taşrada geçilen çocukluktan başlanır ve Güney Afrika’da demokratik bir seçim ile ülkenin başkanlığına gelmesine kadarki süreç anlatılır. Mandela henüz hukuk öğrencisiyken politikaya çok büyük bir ilgi duyar ve bu ilgisi onu ülkenin demokratik savaşçılarından birisi haline getirir.

6-3 İdiot

Filmde Hindistan’ın en iyi mühendislik okulunda okumakta olan üç yakın arkadaşın dostlukları ve hayatları anlatılmaktadır. Filmde eğitim sisteminin hem eğlenceli hem de sert bir şekilde anlatıldığını görebilirsiniz. Film, Hindistan’da en yüksek gişe yapan filmler arasındadır ve en yüksek hasılatı yapmıştır.

7-Her Çocuk Özeldir

Ishaan, rakamları ve harfleri algılama noktasında çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Bu yüzden ailesi ona gerizekalı ve tembel muamelesi yapar. Ishaan’ı bu yüzden çalışmayı tam olarak öğrenebilmesi için yatılı bir okula verirler. Ishaan’ın bu okulda tanıştığı resim öğretmeni ise hayatını tamamen değiştirecektir. Ishaan, derslerinde başarısız ve tutarsız hareket etmekte olan bir çocukken resim öğretmeni sayesinde değişmeye başlar.

Yorum Alanı
Sinema Rehberi: Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sinemaya gitmeden önce izlemeyi düşündüğünüz filmlerin detaylarına, yönetmen, senarist, oyuncu ve teknik ekibiyle ilgili bilgilere, filmlerin fragman videolarına ve fotoğraf galerisine ulaşabilirsiniz.