Hapishanede Geçen ve Mutlaka İzlenmesi Gereken 8 Film

Hapishanede Geçen ve Mutlaka İzlenmesi Gereken 8 Film

  21 Ocak 2019

  503 Okunma

Hapishane konulu yapımlara bayılanlara müjde. En iyi hapishane temalı filmleri listeledik.

Hapishane filmleri her sezon popüler olmayı başarmıştır. Suç, dram ve biyografi gibi unsurların bu filmlerde bol miktarlarda işlenmekte olduğunu görebilirsiniz. Hapishanede geçen ve mutlaka izlenmesi gereken X film listemizde sizlere bu unsurları barındıran filmler hakkında bilgi veriyoruz.

1-The Shawshank Redemption

Andy Dufrense, karısını öldürme suçundan dolayı mahkum edilmektedir. Hapishaneye girdiği zaman ise kısa süre içerisinde herkesin saygısını kazanacaktır. Kendisi Red ile beraber çok uzun yıllara dayanan bir dostluk geliştirir. Fakat Andy’nin bu noktada tamamen farklı bir planı bulunmaktadır. Esaretin Bedeli, umut, arkadaşlık ve sabır üzerine kurulu bir filmdir.

2-Un Prophete

Malik Djabena, hapishaneye girdiği sırada bir hiç kimse konumundadır. Önüne çıkan fırsatları değerlendirebilme noktasında ise hızlı bir şekilde suç dünyasına girecektir. Filmde özellikle Tahar Rahim’in yüksek performansı sıkılmadan izlenmesini sağlamaktadır.

3-Birdman of Alcatraz

Robert Stroud, dünyanın en zorlu ve sert koşullara sahip olan hapishanelerden birisi olan Alcartaz’da kalmaktadır. Kendisi umudunu kaybetmiş olan sert mizaçlı bir mahkum konumundadır. Stroud, hapishanedeyken yaralı olan bir kuş bulur ve bu durum bütün hayatını değiştirecektir. Alcatraz Kuşçusu filmi gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır. Filmde dünya genelinde en önemli kuşçulardan birisi olan Robert Stroud’un hayatı anlatılmaktadır.

4-Papillon

Henri Charriere, sürekli hapishaneden kaçmaya çalışmaktadır. Fakat yapmış olduğu bütün girişimler başarısızlıkla sonuçlanır. Louis Depo ile tanışması ise ona hayatını vermiş olduğu bu mücadele için bir umut olacaktır. Papillon filmi adeta unutulmaz sahnelerle dolu olan bir filmdir.

5-Escape From Alcatraz

Alcatraz son derece zorlu olan hapishanelerden birisidir. Escape From Alcatraz yani Alcatraz Hapishanesinden Kaçma filmi de gerçek bir hikayeden konu edilmiştir. Filmde hapishaneden kaçmak isteyen dört kişinin hayatı anlatılıyor. Filmde Eastwood yine sert ve karizmatik adam rolünde yer alıyor ve bu noktada etkileyici bir performans göstermeyi başarıyor.

6-The Great Escape

İkinci Dünya Savaşı yıllarında bir esir kampı ve bu esir kampından kaçmaya çalışmakta olan mahkumlar anlatılmaktadır. Filmde yan hikayeler anlatılmadan uygulama ve plan evresi anlatılmaktadır. Film sinema tarihinin en önemli filmleri arasında yer almaktadır.

7-American History X

Derek Vinyard, bir Neo – Nazi’dir. Vinyard, üç tane zenciyi öldürdükten sonra ise hapse girdiğinde hayatının aslında zannettiği gibi olmayacağına dair çok önemli bir ders alacaktır. Film ırkçılık üzerine yapılmış olan en iyi filmlerin arasında yer alıyor.

8-Celda 211

Juan işe bir gün erken gelir. Hapishaneye geldiği zaman gezerken bir kazanın sonucunda bayılacaktır. Uyandığı zaman ise bir isyan patlak vermiştir. Juan eğer bu isyanda sağ kalmak istiyorsa mutlaka çok dikkat ederek hareket etmesi gerekir. Hücre 211, İspanyol sinemasında yer alan en iyi filmler arasında görülmektedir. Filmde yer alan birçok karakteri unutamazsınız.

Yorum Alanı
Sinema Rehberi: Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sinemaya gitmeden önce izlemeyi düşündüğünüz filmlerin detaylarına, yönetmen, senarist, oyuncu ve teknik ekibiyle ilgili bilgilere, filmlerin fragman videolarına ve fotoğraf galerisine ulaşabilirsiniz.