Film Festivali Değerlendirme Kurulu’ndan Altın Portakal Açıklaması!

Film Festivali Değerlendirme Kurulu’ndan Altın Portakal Açıklaması!

  8 Kasım 2019

  855 Okunma

56. Altın Portakal Film Festivali'nde birçok ödülün Bozkır filmine verilmesine gelen tepkiler sürüyor. Film Festivali Değerlendirme Kurulu bu kararların düzeltilmesini istedi.

56. Altın Portakal Film Festivali’nde Zeki Demirkubuz’un jüri başkanlığını üstlendiği jürinin neredeyse tüm ödülleri Bozkır filmine vermesi tartışma konusu oldu. Film Festivallerini Değerlendirme Kurulu, ödüllerin dağılımı ve yönetmeliğe uyulmamasıyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada festivalin 2 yıl önce sonlandırılan ulusal uzun metraj yarışması ve 4 yıl önce sonlandırılan belgesel ve kısa film ulusal yarışmaları tekrar yapılmaya başlanması kararının memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

“Ancak endişe verici hususu kamuoyunun dikkatine sunmak isteriz. Ulusal uzun metraj film yarışmasında, jüri, festival yönetimi ve belediye yetkilileri tarafından ödül yönetmeliğinin el birliğiyle ihlal edilmesinin, önce sinema sektörüne, sonra festivalin itibarına indirilmiş ağır bir darbe olduğunu düşünüyoruz.” ifadeleri kullanılan açıklamada, kuralların yarışma içerisinde değiştirilmesinin FIAPF yükümlülüklerine de uymadığı, hukukun “iyi niyet” prensibine aykırı, keyfi ve haksız bir uygulama olduğu belirtildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Jürilerin ve festival yönetimlerinin, kamuoyuyla aylar öncesinden paylaştıkları yönetmelikleri, alelacele ve keyfi olarak değiştirmeleri, aynı zamanda gelecek yıllarda yapılacak festivallere de gölge düşürmektedir. Gelecek yıllarda hangi güvence ile sinemacılardan festivale katılmaları istenecektir? Festival yönetimini, jürinin yönetmelik ihlali içeren kararlarını ivedilikle gözden geçirmeye ve düzeltmeye davet ediyoruz.”

Film Festivallerini Değerlendirme Kurulu’nun açıklamasında Can Kolukısa,Yusuf Sezgin,Aydın Sayman,Sevil Demirci, Mehmet Güleryüz ve Mustafa Kara’nın imzaları bulunuyor.

Yorum Alanı
Sinema Rehberi: Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sinemaya gitmeden önce izlemeyi düşündüğünüz filmlerin detaylarına, yönetmen, senarist, oyuncu ve teknik ekibiyle ilgili bilgilere, filmlerin fragman videolarına ve fotoğraf galerisine ulaşabilirsiniz.