Edward Norton’dan Netflix Çıkışı: Sinema Deneyimini Sinema Salonları Yok Etti!

Edward Norton’dan Netflix Çıkışı: Sinema Deneyimini Sinema Salonları Yok Etti!

  18 Ekim 2019

  1.043 Okunma

The Daily Beast’e röportaj veren Erward Norton, sinema deneyimini Netflix’in değil sinema salon zincirlerinin yok ettiğini ifade etti. Bu yıl Warner Bros drama filmi ‘Motherless Brooklyn’ ile izleyicilerin karşısına çıkacak olan Edward Norton röportajında sinema deneyimini Netflix’in değil, sinema salonu zincirlerinin yok ettiğini söyledi.

Birçok yapımı ile son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Netflix’in sinema dünyasına etkileri tartışma konusu olmaya devam ederken, son dönemlerde önemli isimlerden de konuya ilişkin açıklamalar geliyor. The Daily Beast ile röportaj gerçekleştiren Edward Norton, geçtiğimiz günlerde Steven Spielberg’in Netflix’le ilgili eleştirilerine de yanıt verdi. Norton, “Sinema deneyimini yok eden Netflix değil, sinema salonu zincirleri. Başkası değil.” ifadelerini kullandı. Tanıdığı birçok film yapımcısı ve görüntü yönetmeninin bu konuyu araştırmaya başladığını belirten Norton, “Amerika’daki sinema salonlarının yüzde 60’tan fazlasının projeksiyon cihazlarını neredese gerekenin yarısı kadar parlaklıkta çalıştırdıklarını söylüyorlar. Berbat bir ses sistemi ve loş/karanlık bir görüntü sunuyorlar ve kimse bu duruma ses çıkarmıyor.” dedi. Sözlerine sinema salonları eleştirisi ile devam eden Norton, “Eğer sinema salonları izleyiciye filmi olması gereken şekilde sunsaydı, insanlar ‘Vay canına, bu inanılmaz, böylesini evde bulamazdım.’ derlerdi.” şeklinde konuştu. Norton ayrıca izleyicilerin filmin iyi görüntü sunmaması durumunda paralarını isteme hakkı olduğunu savundu. Bir sinema salonunu test etmek amacıyla Captain Marvel’i izlemeye gittiğini, Marvel filmi için gösterilmesi gereken parlaklığın yarısı parlaklıkta gösterildiğini belirten Norton, “Gidip paralarını geri almalılar. Eğer film karanlık bir görüntü sunuyorsa, git ve paranı geri al. Ben bunu gerçekten yapıyorum” dedi. Netflix’in sinema dünyasındaki yeri konusuna ilişkin de yorum yapan Ünlü oyuncu, Steven Spielberg’in Netflix’in tehdit oluşturduğuna dair yorumuna katılmadığını söyledi. “Netflix Roma’ya bir stüdyonun yapacağından beş kat daha fazla yatırım yaptı. İspanyolca siyah beyaz bir filmi dünya genelinde gösterime sundular. Sadece birkaç değil, yüzlerce sinema salonunda gösterdiler. Sinema bağlamında kimsenin yapmayacağı kadar harcama yaptılar.”

The Daily Beast’e röportaj veren Erward Norton, sinema deneyimini Netflix’in değil sinema salon zincirlerinin yok ettiğini ifade etti.

Bu yıl Warner Bros drama filmi ‘Motherless Brooklyn’ ile izleyicilerin karşısına çıkacak olan Edward Norton röportajında sinema deneyimini Netflix’in değil, sinema salonu zincirlerinin yok ettiğini söyledi. Birçok yapımı ile son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Netflix’in sinema dünyasına etkileri tartışma konusu olmaya devam ederken, son dönemlerde önemli isimlerden de konuya ilişkin açıklamalar geliyor.

The Daily Beast ile röportaj gerçekleştiren Edward Norton, geçtiğimiz günlerde Steven Spielberg’in Netflix’le ilgili eleştirilerine de yanıt verdi. Norton, “Sinema deneyimini yok eden Netflix değil, sinema salonu zincirleri. Başkası değil.” ifadelerini kullandı.

Tanıdığı birçok film yapımcısı ve görüntü yönetmeninin bu konuyu araştırmaya başladığını belirten Norton, “Amerika’daki sinema salonlarının yüzde 60’tan fazlasının projeksiyon cihazlarını neredese gerekenin yarısı kadar parlaklıkta çalıştırdıklarını söylüyorlar. Berbat bir ses sistemi ve loş/karanlık bir görüntü sunuyorlar ve kimse bu duruma ses çıkarmıyor.” dedi.

Sözlerine sinema salonları eleştirisi ile devam eden Norton, “Eğer sinema salonları izleyiciye filmi olması gereken şekilde sunsaydı, insanlar ‘Vay canına, bu inanılmaz, böylesini evde bulamazdım.’ derlerdi.” şeklinde konuştu. Norton ayrıca izleyicilerin filmin iyi görüntü sunmaması durumunda paralarını isteme hakkı olduğunu savundu.

Bir sinema salonunu test etmek amacıyla Captain Marvel’i izlemeye gittiğini, Marvel filmi için gösterilmesi gereken parlaklığın yarısı parlaklıkta gösterildiğini belirten Norton, “Gidip paralarını geri almalılar. Eğer film karanlık bir görüntü sunuyorsa, git ve paranı geri al. Ben bunu gerçekten yapıyorum” dedi.

Netflix’in sinema dünyasındaki yeri konusuna ilişkin de yorum yapan Ünlü oyuncu, Steven Spielberg’in Netflix’in tehdit oluşturduğuna dair yorumuna katılmadığını söyledi. “Netflix Roma’ya bir stüdyonun yapacağından beş kat daha fazla yatırım yaptı. İspanyolca siyah beyaz bir filmi dünya genelinde gösterime sundular. Sadece birkaç değil, yüzlerce sinema salonunda gösterdiler. Sinema bağlamında kimsenin yapmayacağı kadar harcama yaptılar.”

Yorum Alanı
Sinema Rehberi: Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sinemaya gitmeden önce izlemeyi düşündüğünüz filmlerin detaylarına, yönetmen, senarist, oyuncu ve teknik ekibiyle ilgili bilgilere, filmlerin fragman videolarına ve fotoğraf galerisine ulaşabilirsiniz.