David Fincher, Yeni Filmi Mank ve Hollywood’un Gidişatı Hakkında Konuştu

David Fincher, Yeni Filmi Mank ve Hollywood’un Gidişatı Hakkında Konuştu

  12 Kasım 2020

  2 Okunma

Netflix'te yeni filmi Mank ile izleyici karşısına çıkacak olan David Fincher, Mank ve Hollywood dünyasının durumu hakkında konuştu.

Fight Club, Se7en, Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi, The Social Network gibi filmlere imza atan David Fincher, son olarak 2014 yapımı Gone Girl ile izleyici karşısına çıkmıştı. 6 yıllık aranın ardından beyaz perdeye dönüş yapan Fincher’ın heyecanla beklenen yeni filmi Mank, sınırlı sayıda sinemalarda gösterildikten sonra 4 Aralık’ta Netflix’te yerini alacak. Citizen Kane’in senaristi Herman J. Mankiewicz’in hikayesini konu alan Mank’in başrolünde usta oyuncu Gary Oldman yer alıyor.

Mank ile adından bir kez daha söz ettiren Fincher, Total Film dergisine verdiği yeni bir röportajda 2020’de Hollywood’un durumuna ilişkin konuştu. Mevcut iklimde sinema dünyasında böyle bir film çekmenin kolay olmadığını, büyük gişe beklentisi olan yapımların dışında kimsenin ilgilenmediğini söyleyen Fincher’ın senarist Herman J. Mankiewicz’in hikayesini anlatan filmi Mank, Mank, siyah-beyaz çekilen ve 1930’larda yapılmış gibi görünmek, ses çıkarmak ve hissetmek için yaratılan Hollywood stüdyo sisteminin yoğun bir eleştirisini içeriyor. Bu da Hollywood stüdyosu için pek cazip bir malzeme değil.

Daha önce House of Cards, Midhunter, Love,Death & Robots’ta yönetmenle birlikte çalışan Netflix, Fincher’a bir sonraki projede ne yapmak istediğini sordu ve Mank’i yapma fırsatını sunmuş oldu.

Fincher, Netflix ile çalışmanın en güzel yanlarından birinin, haftasonları açılışta bir filmin sinema dağıtımcısı aracılığıyla yayınlanmasıyla aynı baskının olmaması ve filmin platformun kütüphanesinde yayınlanmaya devam etmesi olduğunu söylüyor. Fincher, “Rakip bir dijital platformda- HBO Max’te olan başka bir filme (Citizen Kane) aşk mektubu yazmak pek akıllıca bir iş planı değil ama sadece akıllıca şeyler yapacak olsaydık muhtemelen sadece Marvel, Star Wars ve Jurassic Park filmleri olurdu” dedi.

Mank, Netflix’te 4 Aralık’ta yayınlanmaya başlanmadan önce gösterime giriyor ve bu da onu ödül sezonu yayın takvimine koyuyor. Fincher, sinema yayın takvimi ve Hollywood açılışlarının nasıl popüler sezon ve ödül sezonu olarak tanımlanmaya başlanmasına üzüldüğünü belirtti. Bir filmin iki sezondan birinde var olamazsa bir kenara atılmasından yakındı.

Fincher şöyle konuştu: “Bakın, bu tür konuşmalar yapmamızın tek nedeni, seyircinin beklentilerini davranışsal olarak değiştiren insanlar adına hayal gücünün eksikliğinden kaynaklanıyor. Filmler için gerçekten sadece iki sezon var. Yaz ve kış sezonu. İki sezondan birinde filminizi çekiyorsunuz. Ve ıskalarsanız sözde çöplük olan diğer iki sezondan birine düşersiniz. Bu mantıklı mı?”

Yorum Alanı
Sinema Rehberi: Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sinemaya gitmeden önce izlemeyi düşündüğünüz filmlerin detaylarına, yönetmen, senarist, oyuncu ve teknik ekibiyle ilgili bilgilere, filmlerin fragman videolarına ve fotoğraf galerisine ulaşabilirsiniz.