Christopher Nolan, Filmleriyle İlgili Şikayetler Hakkında Konuştu

Christopher Nolan, Filmleriyle İlgili Şikayetler Hakkında Konuştu

  15 Kasım 2020

  2 Okunma

Filmlerindeki ses miksajlarıyla ilgili gelen şikayetlere cevap verdi ve bu konudaki tutucu yaklaşım karşısında şaşırdığını dile getirdi.

Christopher Nolan’ın filmlerindeki ses tasarımının sinemaseverler arasında hayal kırıklığı yarattığı biliniyordu ancak diğer film yapımcılarının da yönetmeni diyaloglarını duyamamaktan duydukları rahatsızlığı ifade ettikleri ortaya çıktı. Interstellar’dan The Dark Knight Rises’a ve bu yıl yayınlanan Tenet’a kadar birçok Nolan filmi bu eleştirilerin merkezindeydi. Nolan ise kendi ses tasarımını savunuyor ve bu konuda bir şey yapmaya niyeti yok gibi.

Nolan, “Interstellar ses tasarımı hakkında çok fazla şikayet var. Aslında diğer film yapımcılarından ‘Filminizi az önce gördüm ve diyalog duyulmuyor’ diye telefonlar aldım. Bazıları müziğin çok gürültülü olduğunu düşündü. Ancak gerçek şu ki, bu ses miksajını nasıl yapmayı seçtiğimize dair bir şeydi. Çok çok radikal bir miksajdı.” dedi.

Yönetmen, insanların ses söz konusu olduğunda ne kadar tutucu olduğunu fark edince şok olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Herhangi bir şeye benzeyen bir film yapabileceğiniz için, iPhone’unuzla çekim yapabilirsiniz, kimse şikayet etmez. Ancak sesi belli bir şekilde karıştırırsanız veya belirli alt frekansları kullanırsanız, insanlar öfkelenmeye başlar.”

Nolan, ses tasarımının deneyerek gelebilecek harika bir ölçek duygusu olduğunu belirtti ve Interstellar’da daha önce kimsenin yapmadığı kadar ileri bir fiziksellik hissi yarattıklarını söyledi. Filmin müziklerini yapan Hans Zimmer’ın en düşük notaları kullandığını belirten usta yönetmen, “Yazılım tarafından otomatik olarak filtrelenen belirli düşük frekanslar vadır. Hans, tüm bu kontrolleri kaldırdı ve bu nedenle orada tüm alt frekanslar var. Ve aynısını dublajda da yaptık. Oldukça etkileyici bir ses karışımı. Bunu özellikle bir IMAX sinemasında izlerseniz, oldukça dikkat çekici olacaktır.” dedi.

Yorum Alanı
Sinema Rehberi: Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sinemaya gitmeden önce izlemeyi düşündüğünüz filmlerin detaylarına, yönetmen, senarist, oyuncu ve teknik ekibiyle ilgili bilgilere, filmlerin fragman videolarına ve fotoğraf galerisine ulaşabilirsiniz.