Buket Uzuner, Netflix Dizisi Atiye’ye İntihal Davası Açtı!

Buket Uzuner, Netflix Dizisi Atiye’ye İntihal Davası Açtı!

  22 Eylül 2020

  4 Okunma

Yazar Buket Uzuner, Beren Saat ve Mehmet Günsür'ün başrollerini paylaştığı Netflix dizisi Atiye'ye intihal davası açtı.

Netflix’in Türkiye’deki ikin orijinal dizisi olan Atiye’nin ikinci sezonu 10 Eylül’de yayınlandı. Başrollerini Beren Saat ve Mehmet Günsür’ün paylaştığı Atiye dizisi, platformun en çok izlenen yapımlarından biri oldu. Ancak dizi, geçen ayın ardından bir kez daha mahkemelik oldu. Yazar Buket Uzuner, “Toprak” romanının izinsiz kullanıldığı gerekçesiyle İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde intihal davası açtı.

Buket Uzuner’in “Tabiat Dörtlemesi” olarak tanınan Su,Toprak,Hava ve Ateş romanlarının ana karakterleri olan “Defne Kaman” ve anneannesi “Umay Nine”nin Atiye dizisinde sözleşme ve izin olmadan kullanıldığı belirtildi. “Defne Kaman’ın Maceraları” ve Toprak romanlarının ana karakterlerinin hikayesinin farklı adlarla kurularak Atiye dizisinde kullanılmasının yazarın eserlerine karşı fikri hak ihlal olduğu dile getirildi.

Yazar tarafından kamuoyu ile paylaşılan basın duyurusunda “Atiye dizi senaryosunda Buket Uzuner’den izinsiz ve habersiz alınan (arkeolog, anne, kız kardeş gibi) ana ve yan karakterler (bunların adları değiştirilmiş) olayın örgüsü ve gidişatı çıkarıldığında geriye ATİYE diye bir dizi kalmamaktadır. Burada bir açık ve net bir intihalden ziyade Buket Uzuner’in sevilen romanının ustaca değiştirilerek işlenmesi ve bundan bir senaryo çıkarılması söz konusudur. Buna rağmen yapımcılar kamuoyunu yanıltamamışlar ve kamuoyu bu dizinin TOPRAK romanı ve dörtlemenin karakterleri ve konusunun değiştirilerek işlenmesi olduğunu farkına varmış ve bunu sosyal medyada dile getirmiştir.” ifadeleri yer aldı.

Yorum Alanı
Sinema Rehberi: Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sinemaya gitmeden önce izlemeyi düşündüğünüz filmlerin detaylarına, yönetmen, senarist, oyuncu ve teknik ekibiyle ilgili bilgilere, filmlerin fragman videolarına ve fotoğraf galerisine ulaşabilirsiniz.