38. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Jürileri Kim?

38. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Jürileri Kim?

  23 Ocak 2019

  332 Okunma

38.'si yapılacak İstanbul Film Festivali'nin bu yıl ki jürileri kimler?

38. İstanbul Film Festivali sırasında Ulusal kategorisinde jüri isimleri belli oldu. Filmleri değerlendirecek olan jüride kimlerin yer alacağı açıklandı.

İstanbul Film Festivali’nin bu yıl 38’ncisi düzenleniyor. Organizasyonun düzenlemesini ise İKSV yapacak. İKSV geçtiğimiz hafta içerisinde ise Stanley Kubrick film seçkisinin festival evresinde izleyicilerle buluşturacağını belirtti. Şimdi ise yapılacak olan festival hakkında ayrıntılı detaylar gelmeye devam ediyor. Festivalde yer alan Ulusal kategorisinde ise filmleri değerlendirecek olan jürilerin belirlendiği açıklandı. Aynı zamanda 38. İstanbul Film Festivali’nin Türkiye Sineması Tema Sponsorluğu bu sene itibariyle Anadolu Efes tarafından gerçekleştirildi. Türkiye Sineması Tema Sponsorluğu ise Ulusal Belgesel Yarışması, Ulusal Yarışma ve Ulusal Kısa film Yarışması kategorilerini kapsamaktadır.

38’ncisi düzenlenecek olan İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışma bölümü ise Nar filmi sayesinde Altın Portakal En iyi Yönetmen ve Senaryo ödüllerinin sahibi olan Hayallerim, Teyzem, Aşkım ve Sen filmleri sayesinde sinema severler tarafından büyük hayranlık uyandıran aynı zamanda Sofra Sıraları ile yine birçok ödül almış olan usta senarist ve yönetmen Ümit Ünal jüri başkanlığını yapacak. Jüride yer alan diğer isimler ise şu şekildedir:

  • Pandora’nın Kutusu, İz, Naciye, Masumiyet, Salkım Hanım’ın Taneleri, Yengeç Sepeti, Dönersen Islık Çal gibi filmler ile tanınmış olan ve Tiyatro Grup’un kurucu üyesi Derya Alabora
  • Eyvah Eyvah, Yandım Ali, Prensesin Uykusu, Sofra Sırları, Locman, Benimle Var Mısın? Filmleriyle beyaz perdeye çıkmış olan Alican Yücesoy
  • Ulis’in Bakışı, Leyleğin Geciken Adımı, Ağlayan Çayır, Sonsuzluk ve Bir Gün filmlerinde rol almış olan Tayfun Pirselimoğlu
  • Rüzgarın Hatıraları, Yol Kenarı gibi filmlerde görüntü yönetmenliği üstlenmiş olan Andreas Sinanos
  • Mübarek Kadınlar, Hepsi Hikaye, Aksak Ritim, Meçhul, İçimdeki Ses ve Dünyadan Aşağı kitaplarıyla okuyucularla bulaşan Atıf Yılmaz
  • Eylül filminin senaryosunu yazmış olan ünlü senarist Gaye Boralıoğlu yer almaktadır.

38. İstanbul Film Festivali Ödülleri Nedir?

38. İstanbul Film Festivali kapsamında yatırımcılara çeşitli ödüller verilmektedir. Festival kapsamında toplam dokuz tane ödül jürinin yapılacağı değerlendirme sonucunda sahiplerine ulaşacak. Festivalde yer alan ödül kategorileri ise şu şekildedir; En İyi Yönetmen, Altın Lale En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu, Jüri Özel Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Senaryo, En İyi Müzik ve En İyi Kurgu kategorilerinden oluşmaktadır.

Yapılmakta olan Ulusal Yarışma kategorisi bölümünde Altın Lale En İyi Film ödülünü alacak olan filme 15 bin TL, Onat Kutlar’ın anısına verilmekte Jüri Özel Ödülü kapsamında 50 bin TL, En İyi Erkek ve En İyi Kadın oyuncu ödülleri kapsamında 10 bin TL, En İyi Yönetmen ödülünü alan kişiye ise Türkiye Sineması Tema Sponsorluğu’nda bulunan Anadolu Efes 5o bin TL vermektedir.

Yorum Alanı
Sinema Rehberi, Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sinemaya gitmeden önce izlemeyi düşündüğünüz filmlerin detaylarına, yönetmen, senarist, oyuncu ve teknik ekibiyle ilgili bilgilere, filmlerin fragman videolarına ve fotoğraf galerisine ulaşabilirsiniz.