2019 Oscar En İyi Özgün Senaryo Tahminleri

2019 Oscar En İyi Özgün Senaryo Tahminleri

  26 Ocak 2019

  165 Okunma

2019 yılı Oscar en iyi özgün senaryo ödülü için en iyi tahminleri listeledik.

Oscar töreninin 91’ncisi 24 Şubat 2019 tarihinde düzenlenecek. Bu noktada oldukça iddialı ve benzersiz senaryolarıyla ön plana çıkmayı başaran bazı yapımların olduğunu da görebiliyoruz. Listemizde sizlere en iyi özgün senaryo ödülünü almaya aday filmleri paylaşacağız.

1-Sessiz Bir Yer

Filmde dünya üzerinde ses çıkarmakta olan her şeyi avlayan ve insan ırkının neredeyse sonunu getirmekte olan bir güce karşı hayatta kalabilmeyi anlatıyor. 4 kişilik Abbott ailesi ise hiç ses çıkarmadan hayatlarını sürdürmeye ve hayatta kalmaya çalışmaktadır. Film 76’ncısı düzenlenen Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Özgün Müzik dalında aday oldu. Eleştirmenlerin yapmış olduğu değerlendirme sonucunda ise En İyi Bilim Kurgu / Korku filmi ödülünü almaya hak kazandı. Filmde özellikle dram ve korkunun ağırlıklı olduğunu görebiliyoruz.

2-Eighth Grade

Sekizinci sınıf öğrencisi olan Kayla New York’ta yaşamaktadır ve ortaokulu bitirmesine sadece bir hafta kalmıştır. Kayla’nın YouTube’da çekmiş olduğu motivasyon videoları ise neredeyse hiç yorum almamaktadır. Babası ise Kayla’nın sınıfta hiç arkadaşı olmamasından dolayı onu sosyal medyadan uzaklaştırarak iletişim kurmaya yönlendirmektedir. Kayla ise okulu bitirerek tamamen yeni başlangıçlar yapmaya kararlıdır. Kayla sınıf arkadaşının havuz partisine davet edilir ve partiye katılmasıyla okulu olaysız bitirme planları tamamen alt üst olur.

3-Sarayın Gözdesi

18’nci yüzyılın başlarında Fransa ve İngiltere savaş halindedir. Kraliçe Anne’in yakın arkadaşı olan Lady Sarah bir yandan narin kraliçeyle onun değişken ruh haliyle ilgilenirken bir yandan da onun yerine ülkeyi yönetmeye çalışmaktadır. Saraya yeni gelen bir isim ise sarayda Lady Sarah’ın yerine gözde olma yolunda meydan okur ve çeşitli entrikalar çevirmeye başlar. Filmde yer alan Olivia Colman The Favourite filmindeki rolüyle 76. Altın Küre Ödülleri sırasında En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü almaya hak kazanmıştı.

4-Yeşil Rehber

Afrika kökenli olan piyanist Don Shirley, 1960’lı yıllarda Güney eyaletlerinde turne yapmaktadır. Ona bar fedaisi olan Tony Lip ise şoförlük yapar ve eşlik eder. Tony, Afrika kökenli olan kişilere önyargılı olan eğitimsiz ve şiddete meyilli bir isimdir. Tony her ne kadar bu şekilde olsa da iyi kalpli bir insan olduğunu belli etmektedir. Don ise hiçbir zaman şiddetin bir çözüm olmayacağına inanmaktadır. İkili arasında zamanla sıcak bir dostluk başlar.

5-Roma

Roma yılın en iddialı filmlerinden birisi olarak çıkış yapmıştı. Filmin yönetmeni Alfondo Cuaron’un 1960 ve 1970’li yıllarda Meksika’da doğup büyüdüğü Roma mahallesinde meydana gelen olaylar anlatılmaktadır. Filmde sosyal, kişisel ve politik çekişmelerin arasında kalmış olan bir ailenin dengesini koruma evresinde vermiş olduğu mücadeleyi de izliyoruz. Film başından sonuna kadar siyah beyaz çekilirken Oscar’ın en büyük adaylarından birisidir.

6-Vice

Filmde daha önceden Savunma Bakanı ve Özel Kalem Müdürü olarak görev yapmış aynı zamanda George W. Bush döneminde Başkan Yardımcısı olarak karşımıza çıkmış olan Dick Cheney’in hayat hikayesi anlatılmaktadır. Film 76. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi olmuştu. Filmde Cheney’in uygulamış olduğu uygulamalarla beraber 9 Eylül saldırısının sonuna kadar olan süreci görebiliyoruz.

7-First Reformed

Toller, Kuzey New York’ta küçük bir cemaatin papazı konumundadır. Kendisi oğlunun vefat etmesiyle yerle bir olur. Mary’nin ise kocası intihar eder. İkili arasında iyi bir arkadaşlık başlar. Papaz, kilisenin işlerini incelediği zaman kilisenin etik olmayan işlere bulaştığını ve suç işlediğini fark eder. Film daha önce En İyi Orijinal Senaryo ödülünü almaya hak kazanmıştı.

Yorum Alanı
Sinema Rehberi, Vizyondaki Filmler ve Gelecek Filmler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sinemaya gitmeden önce izlemeyi düşündüğünüz filmlerin detaylarına, yönetmen, senarist, oyuncu ve teknik ekibiyle ilgili bilgilere, filmlerin fragman videolarına ve fotoğraf galerisine ulaşabilirsiniz.