17. Filimmor Kadın Filmleri Festivali 7 Mart’ta Başlıyor

17. Filimmor Kadın Filmleri Festivali 7 Mart’ta Başlıyor

  19 Şubat 2019

  124 Okunma

17. Filimmor Kadın Filmleri Festivali'nin 7 Mart'ta başlayacağı açıklandı.

Ulusarası Gezici Filimmor Kadın Festivali 17. Yılına giriş yapmak için hazırlık yapıyor. Bu 17. Yılında başlangıç olarak İstanbul daha sonrasında ise Antalya, Mersin, Giresun, Adana ve Diyarbakır’da 7 Mart ve 7 Mayıs arasında kadınlar ile hazırlık buluşacak.

Filimmor Kadın Kooperatifi kadınlar ile kadınlar için sinema yapmak üzere kurulmuştur. Bu sene ise Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Film Festivali’nin 17.’si düzenlenmek için hazırlıklar başladı. Bu hazırlıklar ise İstanbu’da 7 Mart tarihinde kadınlar ile buluşmaya başlayacak. Bu Festival 7 Mayıs tarihine kadar devam ederken festivalin olacağı şehirler ise İzmir, Antalya, Mersin, Giresun, Adana, Diyarbakır olarak belirlenmiştir. 7 Mayıs’a kadar 7 şehirde sürecek olan bu festival kadınlar için özel olarak yapılmaktadır.

80 Film Gösterimde Olacak

Bu sene 17. Filimmor Kadın Festivali düzenlenecek olan bu festival içerisinde 21. Yüzyılın ustalarından Türkiye ve dünyadan 80 film gösterime girmektedir. Bu gösteride olacak filmler ise Agnes Varda Retrıspektifi, Kendine Ait Bir Cüzdan, Feminist Bellek; Ursula K. Le Guin, Bedenimiz Bizimdir, Kadınlar Sineması, Cins-iyet-ler, Geniş Alanlar, Kadınların Seçimi; Yerel Adımlar gibi birçok film olmaktadır. Aynı zamanda bu filmlerin yanında Sinemada Cinsiyet Temsilcileri ve Performansları, Hikaye Anlatıcısı Kadınlar, Feminist Kadraj panelleri bulunurken bununla birlikte söyleşiler, atölyeler, yönetmenler ile buluşmalar ve forumlar da yer almaktadır.

Fransız Kültür Merkezi, Sinematek, İstanbul Modern iş birliği ile yapılan 17. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde Agnes Varda feminist sinemanın ustası olarak görülmektedir. Agnes Varda bu seneki film festivalinde 19 uzun ve 14 kısa metraj olmak üzere 33 film içeren bir retrospektifi görülmektedir. İstanbul Modern ve Caddebostan Kültür Merkezi’nde izlenecek olan Agnes Hakkında Her Şey 7 Mart ve 30 Mart tarihleri arasında izlenebilecek.

Giresun’da yapılacak Filmmor Kadın Festivali ise 9-10 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek. İstanbul içerisinde Barış Manço Kültür Merkezi ve Fransız Kültür Merkezi programında 11 Mart ve 17 Mart tarihleri arasında yer alacak Agnes Varda Retrospektifi mart sonuna kadar devam edecektir. Bu festival İzmir’de 6-7 Nisan tarihlerinde gerçekleşir iken 13-14 Nisan arasında da Mersin, 20-21 Nisan tarihleri arasında Antalya, 27-28 Nisan tarihlerinde Adana ve 4-5 Mayıs tarihlerinde ise Diyarbakır’da yer alacak.

Yorum Alanı
Sinemaizle.org Web Sitesi Sinema ve Film Tanıtım Sitesidir.
İçeriğinde hiç bir şekilde yasal olmayan içerik barındırmamaktadır. İçerik temeli filmlerin tanıtımlarını, özetlerini, yönetmen ve oyuncu kadrolarını ve fragman görüntülerini yayınlayarak sinema severleri fikir sahibi etmek için tasarlamıştır. Sitemiz üzerinde online film izlemek söz konusu olmamak ile beraber yasalara aykırı hiç bir içeriği barındırmamayı kendine artık prensip olarak benimsemiştir. 2020 Filmleri - 2019 Filmleri - Avengers: Endgame - Yenilmezler 4